Lifestyle Archive

Snowden searches shelter on Russia.

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Edward Snowden is searched by American authorities because he is accused for espionage while he has officially applied for staying in asylum in Russia. The request of Snowden according to Russian authorities, is done for temporary asylum until when Snowden will have the opportunity to move into another place

Google bllokon sulmet iraniane

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Qindra mijera sulme qe kane vene ne shenjester posten elektronike te perdoruesve iraniane perpara zgjedhjeve presidenciale te 14 qershorit, jane zbuluar dhe ndaluar nga kompania e Google. Google, gjate nje deklarate online ka thene se ka diktuar mjaft aktivitete ilegale informatike gjate tre muajve te fundit. Keto metoda sulmesh

A është i mundur udhëtimi në kohë?

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Mbetet mjaft tunduese dhe shume terheqese ideja e udhetimit ne kohe. Per te shkuar diku tjeter dhe ne nje kohe tjeter, do te mjaftojne vetem shtypja e disa butonave. Qe prej vitit 1895, kur u botua novela ‘Makina e kohes’ nga H.G Wells, shkenca dhe kinemaja eshte mahnitur nga

Çantat e femrave mund të të vrasin

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Nje studim i ri i sapo publikuar tregoi se cantat e femrave kane me shume baktere se nje tualet ne gjendje higjenike normale. Nje ne pese canta, sipas disa te statistikave perbejne nje rrezik serioz per shendetin e njeriut pasi jane shume te kontaminuara. Siperfaqja e kremerave dhe produkteve

Miqësia e re Seagal-Putin

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Edhe pse i zene me pune, aktori i famshem i Hollyoodit tashme eshte duke promovuar nje pije energjike, budizmin si nje murg te vertete, por eshte gjithashtu duke angazhuar roje vullnetare te armatosur ne shkollat e Arizones per te mbrojtur njerezit e mire te Luizianes, si nje officer i

Japoni, tërmeti ’11 u ndje edhe në hapësirë

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Efektet e termetit te fuqishem, i dy viteve me pare ne Japoni, ishte aq i madh sa u ndje dhe ne hapesire. Sateliti Goce, sipas shkencetareve, kapi nje vale zanore pertej atmosferes, ku lekundjet ishin me magnitude 9, me 11 mars te 2011. Sateliti super i ndjeshem, ishte ne gjendje

Harta e sulmeve kibernetike

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Nje objektiv kryesor mbetet siguria, kur pjesa me e madhe e personave dhe bizneseve po i besojne me shume sekretet e tyre internetit. Sulmet kibernetike, pavarsisht masave te rrepta te sigurise, thyejne shpesh barrierat e sigurise per te arritur qellimet e tyre. Shpesh degjojme lajme per sulme kundrejt kompanive

Si të njohim depresionin

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Faktoret kryesore qe ndikojne negativisht ne shendetin mendor te njeriut jane stresi, problemet sociale dhe ato ekonomike te cilat mund te cojne ne crregullime te ndryshme. Semundjet e ndryshme depresive ne ditet e sotme jane nder me te veshtirat per t’u kuruar ne te gjithe boten. Rreth 5% e

Australi, vazhdon lufta me zjarret

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Zjarrefikesit ne Australi po punojne intesivisht dhe pa ndalur per shuarjen e zjarrit me mbi 100 vatra, qe deri tani ka djegur mijera hektare toke dhe qindra shtepi. Autoritetet kane shpjeguar se ne Uellsin Jugor, ne Tazmani dhe Viktoria, temperaturat jane ulur me teper se c’pritej, por ererat kane veshtiresuar

Peticion kundër prezantuesit britanik

Author: | Categories: Lifestyle No comments
Pas mbeshtetjes se hapur qe i beri kontrollit te armeve ne tragjedine e ‘Sandy Hook’, me shume se 45 mije amerikane kane nenshkruar nje peticion per largimin e prezantuesit televiziv britanik Piers Morgan. Presidenti i shoqates se pronareve te armeve ne Amerike, Larry Prat beri intervisten me Morganin, i